Anonym skriver:
Jeg prøver at blive gravid og har læst om det der med at indtage folsyre som kosttilskud. Så mit spørgsmål er: skal man virkelig det? Behøver man det? Har I alle taget det?
(Jeg har ikke et så god forhold til piller, fordi jeg synes det er noget fis, som giver placebo effekt)
Ingen kan tvinge dig til det, MEN det er for fosterets skyld!
For lavt folinsyreniveau kan øge risikoen for medfødte misdannelser.
I tilfælde af, at du ikke vælger at tage det som tilskud, så:
"Folsyre findes i de fleste fødevarer. Spinat, kinakål, broccoli, brune bønner og andre bælgfrugter har et særligt højt indhold. Andre gode kilder er brød, gryn og de fleste frugter og grøntsager.
Lever har også et højt indhold af folsyre, men frarådes for gravide, fordi indholdet af A-vitamin kan være så stort, at det kan skade fosteret. Du kan roligt spise leverpostej, som også er en god kilde til folsyre.
Det er vanskeligt via kosten at opnå en indtagelse af folsyre, der beskytter mod neuralrørsdefekt. Derfor bør du supplere med et dagligt tilskud af folsyre."
Anmeld
Citér