Var det måske en ide at få ham/hende tilknyttet en skole og en klasse og så få en professionel underviser med ind over hjemmeundervisningen?
Snakkede lige med min mand der er skolelærer, og han har oplevet flere børn der grundet sygdom ikke kan følge undervisningen, men stadig er tilknyttet skolen og dermed får det rigtige materiale. - på den måde kunne man måske også langsomt få ham/hende i skole igen, ved at starte op med fx en time om ugen eller lign.
Det vil bestemt ikke gavne angsten hvis han/hun er meget bagud i forhold til resten når der engang skal startes op igen. Og med angst så tidligt i livet er det også vigtigt at støtte op om at få ham/hende ud i samfundet, ellers bliver fremtiden rigtig hård. (Jeg lider selv af angst der formegentlig stammer helt tilbage fra barndommen)
Anmeld
Citér