Ærligt, har aldrig helt fået fat i hvad en "curlingforælder" helt præcis er for et begreb. Jo, kender da udtrykket godt og grundigt, man hører det jo efterhånden tit, men tror ikke jeg kan definere en curlingforælder - for synes aldrig sådan helt man kan sætte en finger på hvad folk egentligt definerer det som. Jeg betegner aldrig andre forældre for såkaldte "curlingforældre", måske fordi jeg faktisk ikke helt fatter det.... er det forældre der bærer skoletasken, hjælper på med strømperne og sådan noget ... ?
Tjah, tænker jo det handler meget om hvordan vi hver især kigger på opdragelse og alle har jo en forskellig opfattelse eller mening samt ideologi om hvordan børn skal opdrages. Måske er jeg en curlingmor i manges øjne, jeg skælder aldrig mine børn ud for eksempel men forklarer dem tingenes sammenhæng i stedet - jeg fodrer dem også kun med økologi, jeg vil helt sikkert lade dem sove i min mand og jegs seng så længe de selv vil og bære da også min store datters lille Fjallraven af og til... haha
Jeg undgår primært også legetøj og andet der er lavet af en masse plastisk og fyldt med en masse sjovt, som jeg intet ved om. Det har jeg det bare ikke godt med.
Med hensyn til at holde sine børn fast, så er det jo også sådan noget jeg heller ikke kunne finde på at gøre med mindre det var strengt nødvendigt - og det synes jeg altså ikke negleklip er. Jeg vil som udgangspunkt aldrig udsætte mine børn for overgreb - og det synes jeg det er, når man bliver holdt fast for at få klippet negle eller hår for den sags skyld. Så er der jo absolut også nogle der vil mene at jeg er en ultra curlingmor fordi jeg mener sådanne ting er "overgreb"
Og forstå nu ordet overgreb ret, det er ikke ment en måde som nogle mennesker måske ville opfatte det - bare for at undgå eventuelt ordkløveri.
Dog tænker jeg at nogle af de ting du gør er egentligt for din egen skrøbeligheds skyld overfor din søn og ikke for din søns skyld og for at gavne ham - han tager altså ikke skade af at komme med ud og handle og det er da irriterende at skulle besværliggøre sin hverdag på den måde, grundet man ikke vil udsætte sit barn for en indkøbstur. Derudover er det jo op til dig at vurdere hvor meget socialt din søn kan klare, min store datter er selv én der har brug for at blive "ladet" op og trives for eksempel heller ikke med arrangementer og andet sjovt hver eneste weekend. Det kommer alt i alt meget an på det hvert enkelte barn og hvad de kan holde ud til socialt uden at blive alt for udmattede - jeg kan sagtens fornemme, hvornår det vil blive for meget for min datter og derfor kan jeg for eksempel godt finde på at blive hjemme fra nogle ting, simpelthen fordi jeg ved at hun ikke kan rumme det. Men der skal være en sund balancegang, så man stadig kommer ud og ungerne for lov til at socialisere med andre - man skal passe på at man heller ikke kommer ind i en rytme hvor man skærmer dem for næsten alt - det gavner heller ikke.
Om du er en curlingmor kan jeg ikke svare på, men som sagt tror jeg det er er stort definitionsspørgsmål og nok ikke så sort/hvid - kommer nok tit an på øjnene der ser.
Anmeld
Citér