Zelinasmor skriver:
Hvis det var ifht dig selv undre jeg mig over:
1. Du er anonym
2. Hvorfor du ikke spørger ind til hvordan du finder DINE arkiverede beskeder
3. Du kalder det hemmelige beskeder
Der er ingen hemmelige beskeder på Facebook. Du kan arkivere beskeder så de ligger et andet sted og du kan slette samtaler helt så de ikke eksistere længere. Det kunne man ikke for nogle år tilbage, men det kan man nu.
Du virker til at fare i flæsket på folk der kommentere anderledes end du vil have og det er første tegn på at folk har ret. Ellers havde du nok bare skrevet helt roligt at du beklager hvis det blev misforstået men du ledte bare efter dine gemte samtaler.
En anden ting er at du skriver det ikke er alle der bare "giver op" hvis partneren træder ved siden af. Her synes jeg du er pænt grov i din udtale. Du kan ikke tillade dig at påpege hvorvidt det er det bedste at forlade en partner eller ej på baggrund af dette.
Mit svar er at du skulle prøve at hidse dig ned og så formulere dig spørgsmål ordentligt hvis du ikke ønsker folk skal misforstå dig. Der har været så mange debatter herinde for nylig omkring luren i kærestens tlf, Facebook osv.
Hej blandemaskine 
1. Jeg er anonym - og hvad så?
2. Jeg spørger ikke til MINE beskeder ( det må du da virkelig undskylde hvis det er så vigtigt for dig at det nævnes ordret), men, jeg spørger heller ikke til ANDRES beskeder.
3. Jo, der kommer en valgmulighed op inde på messenger der hedder "slet hemmelige beskeder" - så DERFOR undrede jeg mig over, om jeg mon havde nogen beskeder jeg ikke kendte til.
Til din anden kommentar - det er da på ingen måde grovt at jeg siger det er en nem løsning at pakke sine ting og smutte, når personen der skriver dette bla siger min partner burde forlade mig hvis jeg læste hans beskeder. Det er tværtimod en lidt grov udtalelse.
Mit svar til dig er, at du skulle ta og la vær med at fare sådan op over jeg stiller et spørgsmål, som andre farer op på - og hvor jeg dertil svarer at det handlede om mine egne beskeder. Beklager jeg ikke bruger alt min tid på baby.dk, så derfor aner jeg da ikke noget om andre tråde omhandlende at kigge i andres beskeder.