Puha - jeg har også en dreng der brænder hurtigt sammen! Her er svaret også konsekvens - hver gang! Han skal kunne regne med at et nej er et nej - også når han bliver sur og gal! Så behøver han ikke al den drama - for det bliver ikke anderledes!
Nu er vi faktisk så langt at jeg kan sige til ham at han kan vælge om det skal blive en god dag/tur/oplevelse eller om det skal blive surt - og så tæller jeg til tre! Hvis han vælger det sure så stopper al hygge med det samme og vi går hjem/ud.
Nu vælger han faktisk altid det glade og så får han masser smil og kram fra mig - og jeg fortæller ham at det er et godt valg for jeg vil så gerne hygge mig med ham!
Vi taler så også om hvad der var svært og hvordan man ellers kan reagere.
Det har krævet et utal af kampe - og mega mavepine og knust hjerte hos mig! Men det er det hele værd at han i dag er meget mere rolig og harmonisk fordi han ved der ikke er et valg!
Held og lykke med at få bugt med dramaerne - jeg ved hvor hårdt det er!
Anmeld
Citér