God-mor skriver:
Jeg havde lagt en buget selv og kigget alle poster igennem en gang til og så set hvor i kan spare. Der er heller ingen grund til at sætte 12 procent af til pension, hvis i fantisk kun vil sætte det halve ind, det må gøre lidt ved rådighedsbeløbet. Kan godt forstå der er langt tid til næste uge og man vil så gerne have en afklaring. Vi gik selv flere dage i uvished. Vi fik nej i første bank og ja i den næste. Så i kan også forhøre jer hos flere banker. Jeres nuværende rådighedsbeløb lyder meget fornuftig i hvert tilfælde, det er nogenlunde det samme vi har. Men hvis bankmanden var overvejende positiv kan det ikke have set helt skidt ud, fordi nogle bliver også afvist med det samme. Håber i får jeres drøm opfyldt.
Ja, jeg tænker også, at det kommer til at se lidt pænere ud, når det kun er 6% af vores løn der kommer til at gå til pension. Og så er der også nogle forsikringer vi sparer, fordi de er inkluderet i min pesionsordning på jobbet (som jeg melder mig til fra næste måned - jeg ville egentlig først have gjort det til sommer hvor jeg stiger i løn, og så er jeg ikke så gammel endnu).
Men vi må jo væbne os med tålmodighed. Her i dag er jeg egentlig rimelig positiv, jeg går ud fra, at vi er godkendt af banken, når de sender sagen videre til vurdering af realkredit. Og når jeg bruger den simple beregner (løn før skat, udbetaling, gæld) på realkreditsinstituttets hjemmeside, står der, at vi kan låne til et hus, der koster 3.050.000 kr, og drømmehuset er til salg for 3.000.000 kr. Så helt skidt kan det jo ikke se ud 
Anmeld
Citér