Søvn handler om at kroppen styres af blandt andet af lys( herunder nødvendigt mørke) og melatonin. Ofte under søvnen nedsættes eller stoppes produktionen af melatonin som er medvirkende at man bliver søvning. Umiddelbart skal der en vis mængde til før denne træthed aktiveres.
For os voksne gælder den normale døgnrytme med at vi står op om morgenen og går i seng når vi er trætte, når niveauet af melatonin fortæller kroppen den gerne vil sove. Tager vi en lille lur ved middagstid er det ikke sikkert det forstyrrer meget i rytmen da der stadig er en del timer til nattesøvnen kommer. Tager man derimod en to timers lur fra f.eks. 15-17, kan det trods mørke i værelset være svært at falde i søvn da kroppen ikke har haft tid nok til at få niveauet op igen.
Det samme gør sig gældende for børn, hvis de sover for sent på dagen.
Og jo, sult kan spille en stor rolle da en sulten krop ikke ønsker at sove før dette basis behov er opfyldt. Det er en del af kroppens overlevelse at reagere sådan. Bedre forklaring findes, men denne her er mere begribelig
Det burde ikke nødvendigvis tælle fra middagstid, men defineres nok snarere ud fra en generel manglende mæthedsfornemmelse om aftenen/tidlig nat.
Anmeld
Citér