Januar ramt!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

12. januar 2011

Det er stadig mig-vb

Jeg har stadig ikke fået fritidshjemspladser til drengene, jeg er ved at blive pænt desperat - de har fri hver dag kl 12.40 og det passer bare IKKE ind nogen steder + at at de rigtig gerne vil lege videre efter skole med deres nye kammerater. Meeeen de arbejder på sagen - synes bare ikke hurtigt nok :laugh: Så min opstart er pænt farvet af det, men det gør heldigvis ikke noget. Mine elever starter først medio Februar, så jeg kan kun håbe at de får pladser inden da. GAB! Synes også det der halv forkølede dukker op engang i mellem, og lige nu sidder jeg direkte og fryser. :dry:

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

12. januar 2011

Opus-specialist-vb

Var det sådan, at du havde flyttet dem 'hjem' i kommunen på alm folkeskole, Helene? Hvilken egentlig? Kan de ikke tilbyde dig noget, når du får plads på skolen? Hvor gamle er det de er? (jaja, mellem 6 og 10), men kan de ikke gå hjem og være? Tilbage til Kirles ?; vi er næsten fit her. Fraset den sæl, jeg har siddende i sofaen, som ellers aldrig er syg, så er vi bare ovenpå med træning, renovering, arb og fritid i det hele taget. Du har ret. Det ER mørkt meget af tiden, når sneen er væk. Det bliver snart bedre. Sidste weekend i marts - Here We Come!

Anmeld

12. januar 2011

Heidi Nielsen-vb

Kirle skrev:
Tjalfe er i øvrigt gået fra feber til snot og hoste så nu er vi helt sikre på at det er svineinfluenzaen. Og ærligt talt - fint at få den overstået (igen). Regner med at vi alle havde den sidste år så denne gang må være minimal og mild.
Gad vide om det er det vi døjer med her også :dry: vi er alle gået fra feber til snot og hoste....specielt ungerne er hårdt ramt......den bette har også haft mellemørebetændelse 2 gange inden for 3 uger :blink:

Anmeld

12. januar 2011

ma08-vb

Vi er ikke specielt januar-ramte, men jeg begynder da at se frem til lysere tider og glæder mig desuden til, at isen begynder at forsvinde. Føj det er glat nogle steder.. Som noget nyt er jeg rask og har været det siden 29. december, så det er jo helt vildt efter en julemåned i sygdommens tegn! Datteren har dog hostet en del de seneste dage og manden har fået et mystisk og udiagnostiserbart sår på tungen, som ikke vil hele, men i det mindste er der ingen sengeliggende :)

Anmeld

13. januar 2011

Opus-specialist-vb

Den er da afblæst, den der griseting. Hvorfor ikke bare kalde den en mild forkølelse eller en værre forkølelse?

Anmeld

13. januar 2011

Kirle-vb

@Heidi Nielsen:Jamen da vi havde svineinfluenzaen i foråret så endte Tjalfe også med to gange lungebetændelse og en gang mellemøresbetændelse så det kan det sagtens være. Nu er vi mere forsigtige med ham og holder ham hjemme for en sikkerhedsskyld, selvom han ikke har haft feber siden søndag aften/nat. Men han er mat og skal liige have et par dage på langs på sofaen. @Helene:Kan godt se at manglende fritidshjem/sfo er skidt. I min gamle var der mulighed for at komme med på prøve måske er der også der der? @Bibi:Meget muligt at svineinfluenzaEPIDEMIEN er afblæst men det ændrer ikke på det faktum at Tjalfe ikke har en mild forkølelse men har haft høj feber med febervildelser og at han er helt færdig endnu nu 4dage efter. Så jeg kalder det svineinfluenza fordi det er det han har haft og jeg er i gang med nu (hovedpine, snot, svaghedsfølelse og småfeber) heldigvis er jeg så gammel i gårde at mit immunforsvar åbenbart kan klare det uden det store drama (Yeah for det! ;)) Jamen sikke noget med sælen. God bedring med den ;) Og ja det er megamørkt men synes at det lidt solskin der var der i går og som vi sugede til os som solsikkere gorde en KÆMPE forskel. Så lidt mere af det også er vi good to go! :)

Anmeld

13. januar 2011

Opus-specialist-vb

Hvorfor få 'svin' på? Det er jo bare influenza så...

Anmeld

13. januar 2011

Kirle-vb

KH Bibi skrev:
Hvorfor få 'svin' på? Det er jo bare influenza så...
Næh fordi nu er det svineinfluenzaen der er i omløb lige nu og ikke en af de andre typer influenzaer. En anden grund til at det er vigtigt at skrive svineinfluenza er at pga sidste influenzassæsons forskrækkelse omkring svineinfluenza og den skulle være en panepidemi er folk stadig lidt nervøse omkring den så derfor er det vigtigt at fortælle folk at den er hvad den er. En almindelig influenzatype men at man selvfølgelig skal være opmærksom på komplikationer alligevel ;)

Anmeld

13. januar 2011

Opus-specialist-vb

Men den var jo afblæst. Det er vel kun svin, hvis det diagnosticeres? Ja, jeg spørger bare. Kan ikke helt forstå hypet omkring det.

Anmeld

13. januar 2011

Pia S-vb

Er det i denne uge eller var det i sidste uge, at to mænd døde af svineinfluenza i Jylland - på Skejby, mener jeg det var? Så helt væk er den ikke. Måske var mændene nogle gamle grise, men det meldte historien jo ikke noget om! :silly: Jeg er træt og mangler energi. Det er der mange ting som er skyld i, nu gør jeg noget ved det med motion og anden hjælp, så mon ikke der er lys for enden af tunnelen?

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.