Hverdagsstart hvornår?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

2.234 visninger
22 svar
0 synes godt om
1. januar 2011

MetteNB-vb

Hvornår bliver det hverdag hos jer igen? Her har jeg arbejdet en enkelt vagt mellem jul og nytår, så jo egentlig ikke holdt ferie, men det har føltes sådan, og drengene har været hjemme. De skal så i gang igen mandag, hvor jeg også skal arbejde hele dagen. Min nabo fortalte lige, at de først starter igen tirsdag, da skolen holder lukket mandag. Virker ikke logisk på mig med denne frimandag, men sådan er det altså her......? Hvordan ser det ud hos jer - hvornår skal I selv på arbejde, og hvornår starter skolerne op igen?

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

1. januar 2011

Rita-vb

Skolen starter på mandag, så de store skal i skole og de små i institution. Min mand har fri, men har en del at indhente her efter ferien, så han har nok travlt alligevel. Jeg skal arbejde, men arbejder heldigvis hjemmefra, så regner da med at kunne holde frokostpause sammen med manden - tænk et par timer uden børn :silly:

Anmeld

1. januar 2011

MetteNB-vb

Rita skrev:
Jeg skal arbejde, men arbejder heldigvis hjemmefra, så regner da med at kunne holde frokostpause sammen med manden - tænk et par timer uden børn :silly:
Ja. Man kan bare få lavet dobbelt så meget, når man er to om det :P :blush:

Anmeld

1. januar 2011

dittelouisea@hotmail.com-vb

Mandag begynder Stig på arbejde igen og Alma i dagpleje, hvis de er raske. Jeg er pt sygemeldt. På Stigs gamle arbejdsplads var der sådan noget overtro fra chefens side, så der startede de aldrig op på en mandag i det nye år, det betød uheld.

Anmeld

1. januar 2011

MetteNB-vb

dittelouisea@hotmail.com skrev:
På Stigs gamle arbejdsplads var der sådan noget overtro fra chefens side, så der startede de aldrig op på en mandag i det nye år, det betød uheld.
Har jeg aldrig hørt om tidligere, men det ligger der jo nok en eller anden gammel overtro bag. Kan være, at den nye inspektør på byens skole er overtro ;)

Anmeld

1. januar 2011

Elverpigen-vb

Her har vi begge arbejdet mellem jul og nytår. Sigrid er blevet passet af bedsteforældrene og en veninde. Så det er ikke meget juleferie, det er blevet til i år (sidste år B) ) Vi starter alle igen mandag, med arbejde og dagpleje. Der er bare for lidt tid til at være familie :(

Anmeld

2. januar 2011

Det er stadig mig-vb

Min hverdag starter d 4 Janaur, og jeg er FULDSTÆNDIG i vildrede mht børnene!!! Jeg skal jo arbejde i Sverige - fint nok, men jeg kan simpelthen ikke nå hjem at hente børnene, og min kæreste får først fri kl 17 - præcis når frit og børnehaven lukker. Så jeg har et par skrækscenarier at vælge mellem. 1. Lade to børn på 6 og 8 år selv tage turen fra skolen til Nørreport, videre med Metro til Amagerbro, og fra Amagerbro og hjem - travlt trafikeret og med flere store veje der skal krydses. En gåtur der tager 15 minutter - i ders tempo, måske 40 min. :S Eller. 2.Jeg styrter ned på den lokale skole såsnart den åbner, og spørger om de med lynets hast kan tage imod 2 nye elever :ohmy: Ved et evt skoleskift kan de gå hjem fra skole på 10 minutter og skal IKKE krydse nogen veje. Skolen er en alm folkeskole - de går privatskole nu. Men det kan nok overleves at det bliver en folkeskole - det er ikke sikkert de overlever de trafikerede veje, og den mindste har vrælet i flere dage, for han tør ikke tage alene hjem... Jeg har meldt dem til Taxa-ordning indtil jeg lige får samlet tankerne. Jeg er PÆNT på skideren, så gode ideer eller forslag modtages med kyshånd. *Med taxa-ordning mener jeg, at der kommer en Taxa og henter dem hver dag fra skole. Så skal de være alene hjemme til deres Far kommer kl 17.45.....godt halvanden time. Et par gange om ugen vil den ældste søn være hjemme når de kommer. Min veninde som også er pædagog i børnehaven tager min datter med hjem hver (hun bor lidt længere nede af gaden). Min store søn henter hende i børnehaven de dage han har fri kl 16. DAMN!!!!!!!!! :huh:

Anmeld

2. januar 2011

dittelouisea@hotmail.com-vb

Nøj hvor er jeg glad for vi bor lige 2 min fra dagpleje, børnehave og den skole Alma skal gå på til den tid.. (og min søster og bedste veinde bor i samme kvarter som os) Hvad med en eller anden ung i huset? Men 2 dage til at opbygge et tillidsforhold er selvfølgelig ikke meget... Håber du finder en løsning..

Anmeld

2. januar 2011

Kirle-vb

Hvad med nogle store børn fra gården ad som kan hente og tage børnene sikkert hjem? Hvad med SFO? Ungdomsskole? Eller hvad det hedder i den alder?

Anmeld

2. januar 2011

Det er stadig mig-vb

Nej, jeg tror Taxaordningen er fin indtil jeg lige finder ud af hvad vi gør (hvis noget), og de kender taxachaufføren og er trygge ved ham det bliver noget rod med andre børn der skal hente dem, med buspenge og den slags....sygdom, fritidsinteresser osv. Nu forsøger min kæreste at få lavet en ordning, hvor han møder kl 10 istedet for kl 11, og så får fri kl 16 istedet for kl 17 - han arbejder 10 minutter fra skolen. Men jeg går nok ned på den lokale skole alligevel og snakker med skolelederen, og høre hvad han kan tilbyde. For hvis en af ungerne bliver syge, så skrider planen totalt..........ved skoleskift vil det hele være NOGET lettere. Så kan min Mor altid træde til.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.