Heidi Nielsen skrev:
Hobitten......det var jo et fantastisk legoland vejr :)
Er det noget ved i legoland ??? Vi bor 30 km derfra og overvejer om det er ved at være tid at vores store dreng skal med en tur derop....han er 3 år....er det noget for ham tror I ???
Det var SÅ dejlig legoland vejr.. Og ikke ret mange mennesker i dag.. B)
Vi købte et sæsonkort sidste år (har ca. ½ times kørsel dertil) og brugte det rigtig meget..
Så der var ingen tvivl om at vi skulle have et igen i år!!
Vores den store bliver 4 her i april - og var jo så 3 sidste år, og det var alle tiders til ham. Der er rigtig mange ting at prøve - også for de mindre børn. Og han kunne altså bruge lang tid på at kigge på udstillingerne - især minibyen, hvor der kører toge, biler, busser og lastbiler, sejler færger og både..
Og den yngste der bliver et år i maj, var meget betaget af alt hvad han så i dag - han sugede til sig.. :laugh:
Og der er et rigtig fint pusle/amme rum dernede(måske lidt for lille i højsæsonen, men ellers god plads), med varme på, bløde stole, mikroovn, flaskevarmer og gratis bleer..
Det var vi RIGTIG glade for sidste år.
Og fordelen ved et sæsonkort er jo at man ikke SKAL nå det hele på en dag. Det man ikke når, når man bare næste gang. Og hvis der er for mange mennesker (eller dårligt vejr.. ;) ) kan man jo bare komme igen en anden dag..
Ja, det er dyrt dernede.. Tror nok det koster 245 pr barn og 275 pr voksen.. +50 kr for parkering..
Men jeg kan klart anbefale et sæson kort, og så en madpakke med. Det har i dag kostet os 85 kr (for is) at være der. ;)
Vi er i hvert fald glade for at komme der.. :)
Anmeld