Vores pige begyndte at interessere sig for potten, da hun var 9 mdr. Hun havde lige lært at sidde, men ikke stabilt og derfor var jeg ikke vild med at hun skulle sidde på toilettet. Fra hun var 9 mdr til hun startede i dp, skiftede vi ikke en eneste lorteble. DET var skønt. Men så startede hun i dp og så gik systemet fløjten.
Potten har vi brugt på terrassen i sommers, så hun kunne gå derhen og tisse, når hun skulle. Det resulterede i, at vi havde hendes afføring i hele haven, fordi hun simpelthen ikke var klar :D . Det er første og sidste gang i mit liv, at jeg vasker græsplæne :S .
Vi har haft meget snak om, hvordan vi skulle gribe det an og havde lige besluttet, at vi ville vente til hun selv sagde til, da hun ikke havde ble på, da jeg hentede hende i dp. Siden er det gået fint. Ikke mange uheld.
Anmeld