Kram. Kender det. Din mand må kunne tage hende om natten en gang i mellem. Køb nogle ørepropper. Læg dig i stuen eller i gæsteværelset og lad ham klare natten. En nats søvn gør det godt nok ikke i længden, men det kan hjælpe lidt.
Synes dog at du skal tage det alvorligt, når din læge siger det, og gøre som flere andre har foreslået, nemlig at snakke med din shp. Det kan jo være godt at lægen har bragt det på banen, for HVIS du har en depression, så er det vigtigt den bliver behandlet. Og det gøres ikke kun ved medicinering, men ved samtaler. Og de samtaler, skal være ved en uddannet. Depressioner har mange afskygninger, og det er kun dig der kan mærke hvordan du har det. Du kan ikke måle dig med andre, for du ser kun andre, når de er sammen med nogen, og deres reaktioner på nøjagtig det samme som dig, kan være vidt forskellig fra din reaktion.
Det tager jo 8 uger inden medicinen virker 100%, så det kan jo også være derfor, at du ikke er helt på toppen endnu. Men du SKAL have nogen samtaler, HVIS du har en depression. DET er VIGTIGT.
Vær ikke nervøs for om spunken tager skade. Det skal være meget slemt, før det er sådan. Og når du har disse tanker er det helt sikkert ikke så slemt. Du ER en god mor, og du giver din datter nok stimulering.
Anmeld