Der er nogen mennesker der har særlige talenter, eller som bare er meget energiske og dygtige. Den slags mennesker opnår ofte ting vi andre ikke kan komme i nærheden af - fx rigdom. Nogen af dem lader sig forblænde af deres succes, og så ender det galt. Men det mister de jo ikke deres evner af, så med tiden kommer de sikker op igen.
Desuden er det jo sådan, at når man først er på toppen, så kan man ting andre ikke kan, og man får venner og forbindelser, som andre ikke har, og det gør det nemmere af komme igang igen.
En person som Klaus Riskjær er - som de fleste mennesker - sammensat. Han er bl.a. en fin fyr, en ægte visionær, og en crook. Hvis man omgås ham privat må man vel forholde sig til hele pakken. Personlig kan jeg kun begræde, at et menneske med så mange talenter og visioner ender med at drive sig selv ud i så meget rod.
Stein Bagger opfatter jeg helt anderledes. Han virker som en psykopat, hensynsløs og uden empati, en Peter Lundin type. Han misbruger bare andre på en anden måde.
Anmeld