Har du tatoveringer

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

8. maj 2009

Opus-specialist-vb

Jeg er så en af dem Pia S skrev:
Jeg er ikke lige til de der piger (sorry hvis jeg fornærmer nogen) med amagerhylder (eller amagernummerplader) over røven.
http://www.voresborn.dk/images/fbfiles/images/Ny_tusch.jpg

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

8. maj 2009

TinaK-vb

Jeg har 3 indtil videre -går og tænker og udvikler den næste.. Den ene er et/en Ankh (symbol for evigt liv) på højre skulderblad (fik jeg for 12 år siden på studietur i London -tegnet af en skæv/stiv tatovør... Syret oplevelse..). Min lændetatto (=ama'r nummerplade) fik jeg for 10 år siden (før de blev "moderne") Og den sidste er en tudse på indersiden af venstre håndled -en stjerne, som symboliserer stjernen i mit liv/min far som blev til en stjerne for 6 år siden. Den tudse bliver 6 år her i maj.. Desværre er det efterfølgende blevet moderne på lænden og på håndledet -men da jeg fik dem (især på håndledet) var det et særsyn.. Men går og tænker over en tudse, der starter i nakken/højre skulder og "bugter" sig ned til slutningen af venstre skulderblad.. På en spøjs måde... Den skal være i sølv..

Anmeld

8. maj 2009

Ida-s-vb

Jeg har jo fattet at jeg er i mindretal, utjekket og forstokket, men sorry tøser HVORDAN KAN I SKAMFERE JERES KROP PÅ DEN MÅDE??? Jeg forstår det bare slet ikke. Især den i nakken, Bellis, hvor kunne du gøre det? Jeg får bare virkelig mange dårlige associationer, når jeg ser jeres "skilderier" og selv om i skal have lov at have jeres smag og mening i fred, så tror jeg alligevel der er andre gamle koner der tænker som mig. Betyder det ikke noget, hvilke signaler i udsender til andre? Generer det jer ikke at i måske bliver sat i en bestemt bås? Dækker i jer til, hvis i skal til jobsamtale? Eller mener i det vil være cool i enhver branche?

Anmeld

8. maj 2009

Opus-specialist-vb

Øhm, jeg er holdt op med at gå med korte bluser til samtaler - det' for koldt! http://www.voresborn.dk/images/fbfiles/images/c371-b212ad71df27183f52a183c3f8232eb3.gif Det er kun på stranden og i haven og i fitnesscenteret, at de er synlige nu. Mine signaler er mine. Ingen behøver dømme mig. Jeg er 'ligeglad'. Og om jeg er 24+ eller 70 - gjort er gjort og det er velovervejet.

Anmeld

8. maj 2009

mørk-vb

Gulp! Er lidt overrasket over, at så mange har tatoveringer :woohoo: Troede faktisk ikke, at det var så almindeligt længere. Havde en idé om, at det var så'n en 90'er ting. Men det er måske bare fordi, jeg var ung (eller rettere; yngre!) i 90'erne og at det var min generation, der blev tatoverede dengang. Og nu er det så bare næste generation, der klør på for fuld udblæsning.. Jeg vover mig ud på mindretallets tynde is og bekender, at tatoveringer ikke just er min kop the! Synes sjældent de er særlig kønne og det bliver jo kun værre med årene, når farverne falmer og flyder sammen. Og de der pige-tatoveringer som en rose eller sommerfugl på det ene bryst, synes jeg simpelthen er decideret tacky og SÅ dårlig stil (undskyld, Bellis :blush: Jeg ved jo, at du er både klog og sød :laugh: ) En sjælden gang imellem kan jeg godt synes, at sådan en stor kulørt sømands-tatovering på overarmen er lidt fed, men det var aldrig noget jeg selv skulle have.

Anmeld

8. maj 2009

Caidas-vb

Jeg har ingen tatoveringer, men overvejede det i 1984, altså før din generation Mørk. Fik den ikke fordi min daværende kæreste pludselig havde fået en tatoo sammen med en anden. Synes faktisk at de kan være rigtig flotte, men kender også mange der siden har fortrudt og aldrig viser sig "uden tøj".

Anmeld

8. maj 2009

Rita-vb

Jeg drømte om en tatovering da jeg var ung, men det blev aldrig til noget - og det er jeg ret glad for i dag :blush:

Anmeld

9. maj 2009

Det er stadig mig-vb

Ida-s skrev:
Jeg har jo fattet at jeg er i mindretal, utjekket og forstokket, men sorry tøser HVORDAN KAN I SKAMFERE JERES KROP PÅ DEN MÅDE??? Jeg forstår det bare slet ikke. Især den i nakken, Bellis, hvor kunne du gøre det? Jeg får bare virkelig mange dårlige associationer, når jeg ser jeres "skilderier" og selv om i skal have lov at have jeres smag og mening i fred, så tror jeg alligevel der er andre gamle koner der tænker som mig. Betyder det ikke noget, hvilke signaler i udsender til andre? Generer det jer ikke at i måske bliver sat i en bestemt bås? Dækker i jer til, hvis i skal til jobsamtale? Eller mener i det vil være cool i enhver branche?
Jeg er HELT enig med dig!! Og jeg kan kun svare for mig selv! Det er det VÆRSTE jeg har gjort i mit liv. Jeg går aldrig i tøj der viser mine tatooveringer, jeg gemmer dem simpelthen og jeg er nærmest forfærdet hver gang jeg sådan rigtigt lægger mærke til dem efter badet osv. Og mine børn har skuret og skrubbet på dem i håb om at de gik væk:laugh: Nu er mit job så også eeeenormt konservativt og tatoveringerne passer bare ikke ind, det signalerer simpelthen en form for taber-stil 'det er nogle bestemte tøser' der finder på sådan noget. Og selvom jeg udmærket´véd at der er mange der har dem, jamen så er det altså bare ikke god stil!! Det ville være uhørt at jeg Feks sad og flashede et dødningehoved i retten - ville omgående miste troværdighed! Seriøst:ohmy: Så NEJ, det er ikke cool i et hvert erhverv - jo tildækket og gemt godt af vejen, men ikke at vise frem! Ikke engang som mand i mit fag!!! Men nuvel, nu er de der, og jeg vil ikke have to mega ar, så næste skridt er at få dem lavet om så de passer mere til en ældre dame - eller mere så jeg selv kan holde ud at se på dem. Jeg synes det er helt fint at alle andre har tatoveringer, men hvor ville jeg dog ønske at jeg ikke var en af dem:(

Anmeld

9. maj 2009

Opus-specialist-vb

Og det er vildt underligt, Helene, at det stadig er forfærdeligt og nærmest tabu, når nu så mange, også 'tidligere' pæne piger, har de dekorationer. Så skulle man tro, at det var mere ok. For det er jo vitterlig alle lag, som har den slags i dag. Unge, ældre, tykke, tynde, beskidte og rene. Alle har den slags applikationer. Jeg er glad for mine. Og meget glad for, at det er mine drenges navne, dem kan jeg sådan set aldrig løbe fra...

Anmeld

9. maj 2009

ano-vb

Jeg har to. En på hver skulder. De er lavet for mange år siden. Jeg er tosset med hjerter, så de er en del af hver. Jeg valgte at få dem lavet kun i sort, da jeg mener det er pænest på sigt. Jeg vil gerne have en mere hvor mine drenge på en eller anden måde skal indgå:)

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.