Er du blevet vaccineret?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

22. november 2009

Opus-specialist-vb

Mor til to skrev:
Tror du på live billeder? Det gør jeg sg ikke. Det kan redigeres og manipuleres til det ukendelige, så der er vi ganske uenige.
Nej, det er jo det jeg siger: 'Når du ser live billeder, kan du være 99,9% sikker på ægtheden - den sidste 0,01% kan redigeres i Photoshop og ved Special FX.'

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

22. november 2009

Det er stadig mig-vb

...det er vist mange år siden man kunne tro på live billeder!! :)

Anmeld

22. november 2009

Mor til to-vb

Nårh. Ok. Jeg synes bare procentsatsen er høj. Men så er vi jo enige.

Anmeld

22. november 2009

Mor til to-vb

Har lige skimmet ned over siden og et par af linksene. Det underbygger jo kraftigt det du skriver her på siden. Spændende læsning. Jeg fik ikke svar på det med kviksølvet (hvis du ved det): '...er det direkte løgn, det der står i artiklen om niveauet på kviksølv? Er det bare et tal ham der er interviewet har slynget ud for sjov eller kan han tænkes at have det et sted fra?'

Anmeld

23. november 2009

Det er stadig mig-vb

Tænker du på de der nævnte cirka 2,7 mikrogram kviksølv pr. vaccination?? Hvis ja, så lyder det meget rimeligt, men derfor behøver det ikke nødvendigvis at være sandheden. Men der ér nogen der er ved at pille vaccinen fra hinanden i flere lande, så der kommer de nøjagtige tal senere. Ét er hvad vi får dikteret, noget andet er hvad vi selv kommer frem til. Læg også mærke til, at der er en diskrepans på indholdet af kviksølv i de to artikler du postede. Den ene siger det ene, og den anden skriver noget andet. Og vaccinen burde da være ens og indholde det samme....eller hvad :dry: :laugh: Men som tidligere skrevet, så har vores vacciner indeholdt kviksølv i over 60 år. Og i mine øjne, så vil de hellere sætte fokus på kviksølv og diskuterer dét til bevidstløshed, for at fjerne fokus på de rigtige syndere. Og jeg kan ikke sige det nok. Influenza A er mild, og er absolut IKKE farligere end vaccinen!!!! (bare folk dog kunne forstå det!) :)

Anmeld

23. november 2009

Mor til to-vb

Ja, det er ret humoristisk. Selv i den artikel fra tv2 er der to forskellige tal. Der står et i faktaboksen og et andet i teksten. Jeg tænkte bare, at det havde noget at gøre med vaccinedosis (altså den mængde, der bliver sprøjtet ind) og vaccineglasset (som den del vaccinedosisen bliver taget fra). Jeg har ikke tænkt mig at blive vaccineret (og ved da heller ikke om det er for sent) men stadig, så er der vel nogen som har brug for den vaccine?? Det man dør af (som jeg har forstået det) er jo følgesygdommene. Hvis man i forvejen har svært ved at klare en lungebetændelse, så hjælper det vel ikke at have fået en influenza, man netop kan risikere at få en lungebetændelse af (eller hvordan det nu skal formuleres korrekt)? Det der squalen, er det det samme som det du før har kaldt aso3 (tror jeg)?

Anmeld

24. november 2009

Det er stadig mig-vb

Ja aso3 indeholder sqalene....noget være stas, forbudt i rigtig mange lande!! Denne her influenza er pisket fuldstændigt op! Det er det der er probelemet.. Hvert ENESTE år er der tusinder og atter tusinder der dør af helt almindelig influenza, de dør af influenzaen, af lungebetændelse, af andre infektioner der opstår i forbindelse med influenzaen ect - hvorfor pisker de så denne influenza op til at være noget den slet ikke er?? Vi taler endtil videre 4 dødsfald i Danmark som er det laveste tal for 'døde af influenza' i årevis! På verdensplan, er tallene også latterlig lave forhold til den almindelige influenza, at man må undre sig over denne panik... Mærk mig mine ord, der er noget der ikke stemmer! Jeg har på fornemmelsen at 'de' holder øvelse! Lidt som vi kender brandøvelser, hvor klokken ringer og alle skal skynde sig ud hurtigst muligt. Her er der bare tale om en øvelse på verdensplan hvor nogen ryster med alarmklokkerne, og skal skal medicinalvirkosmheder lynhurtigt udtænke en plan, sætte det i produktion, få folk op af stolene, så de skynder sig at få vaccinen osv. Dette kan være et led i mange ting, der findes biologiske og kemiske våben, som kan udsende smitte med alt muligt - således blev amerikanerne i foråret 2001 angrebet med miltbrand. Og der kommer flere og flere af disse våben. Og så er det jo smart at holde en lille øvelse.... Der er endda nogen der postulerer, at denne nye influenza A netop ér sendt ud med vilje... Selv ved jeg ikke hvad jeg hælder til, men véd at denne her influenza absolut ikke er mere farlig hvis man sammenligner med de almindelige influenzatyper, og at der i praksis er langt færre antal døde end ved normale udbrud. Alene i Danmark dør der hvert år ca 1500 mennesker af alm influenza og influenzarelaterede komplikationer. Hvorfor fanden skal vi så høre om der nu er 4 døde og dermed gøre folk falsk nervøse??? Det lugter skummelt!!!

Anmeld

24. november 2009

Laurie-vb

Helene, du skriver en del ting, som jeg har haft i tankene i længere tid... og deler selv med en online veninde fra Québec..... Man skal ikke lade sig styre af frygten for et eller andet.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.