Hvornår kommer følelserne for baby i maven?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

15. marts 2015

Mrsopsand

Tusind tak for alle jeres svar. Jeg har følt mig omgivet af folk der absolut ikke forstår at vi mangler følelserne så det at læse om andre der tænker som jeg betyder utrolig meget. Underligt som man kan føle sig helt forkert og så føle en kæmpe lettelse når det viser sig at man ikke er alene. Tusind tak. 

Og ja, vi griner begge af det når min veninde griber mig om maven og bukker sig ned for at tale til det lille væsen  Det er simpelthen for underligt.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. marts 2015

lille-fisen

Jeg tror såmænd ikke der er nogen som ikke kan forstå hvordan i har det efter alt i har været igennem. 

Har ikke selv oplevet det samme - er gravid med vores første barn og en af de tosser der taler til maven  når han så kvitterer med et spark bilder jeg mig ind at det er fordi han har hørt sin mors stemme (who knows ). 

Måske skal i bare lade følelser være følelser og prøve at acceptere at det er helt normalt at i har det som i har det og glemme alt om hvad i burde føle eller ikke føle. Mon ikke det kommer stille og roligt af sig selv så  omfavn det at i skal have et barn og tag ud og kig på babyudstyr og køb lidt  det handler vel også om at turde begynde at tro rigtigt på det? 

Ellers kan jeg anbefale gravidyoga - går selv til det og det giver rum i en travl hverdag til virkelig at zoome ind på sig selv og sin lille baby i maven. Synes det skaber en bedre kontakt/bånd mellem min baby og jeg fordi det er en lille time hvor jeg bare udelukkende kan fokusere på maven og på at se indad. Derudover hjælper det sikkert også at du snart kan mærke ham eller hende 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.