Influenza risiko for barnet?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

5. februar 2015

Chevro

Mrsopsand skriver:

Jeg har siden torsdag i sidste uge været skidt med hoste og generelle influenza symptomer. Da smerten gik i lungerne blev jeg bekymret og gik til læge i dag. Hun tog blodprøver som viste at der ikke var nogen infektion. Det var bare en forkølelse med meget voldsom hoste som lige nu er i omløb. 

I venteværelset så jeg at gravide anbefales at blive vaccineret mod influenza men ikke præcis hvorfor. 

Nu bliver jeg jo bekymret fordi jeg føler mig voldsomt syg af denne forkølelse. Har det nogen betydning for baby i maven? Jeg er i uge 14.



Dit barn er ikke mere beskyttet end i din mave <3 Barnet hærdes med tiden - og almindelig sygdom gør ingen skade  

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

5. februar 2015

Bb2015

Jeg havde ikke planlagt at få vaccinen da jeg ikke kunne se hvad det skulle gøre godt for, men jeg fik den alligevel da jeg vidst var i andet trimester fordi min læge fortalte at gravide ofte kan ende med en forfærdelig hoste gennem længere tid og har svært ved at komme af med influenzaen igen
Du har nok bare fanget en anelse influenza og det er derfor du hoster så meget.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.