Hvad skal jeg råde til?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

15. januar 2015

Morjanne76

Er det et nyopstået problem, at den lille vågner og savner hendes mor? Og er der ingen problemer de første 4 dage, siden det er der grænsen skal ligge? 

 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

15. januar 2015

Gabriel

Umiddelbart vil jeg da sige at den store er så gammel at man godt kan forklare hende om den lilles behov og så give hende mulighed for selv at vælge om hun vil fortsætte med 7/7 ordningen eller om hun vil følges med den lille.

Synes det er fint at faren reagerer når den lille tilsyneladende har det svært med den nuværende ordning. 

Jeg mener så også at 7/7 er en dårlig ordning for børn generelt.  De har brug for en fast base men det er jo bare min holdning. 

Men synes godt man kan tage den snak med en 9årig og så bare sørge for hun ved at ingen vil bebrejde hende noget uanset hvad hun vælger. 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.