Jeanne skriver:
Min første tanke mht jeres gæster, er at jeg ville også blive sur. Han har en drøm om en krop, som han arbejder hårdt for at opnå, og så får han af vide at han er grim? Den havde jeg heller ikke taget særlig positivt.
Han behøver ikke være på krudt for at være sådan. Det kommer an på hvad de er på og om de gør det rigtigt.
Men jeg tænker mere om der er noget i dagligdagen, der går ham på. Om han har det godt. Om han får de rigtige vitaminer og nok søvn. Prøv at tale med ham om at du er ked af at han bliver sur, og at du føler han har ændret sig. Hvis i ellers altid har kunnet tale sammen, skulle det nok kunne lade sig gøre igen 
Nu har jeg ikke læst de andre svar, men har lige et input til det du skriver i forhold til: "Det kommer an på hvad de er på og om de gør det rigtigt.".
Selvfølgelig hvis du tager nogle enorme doser og ikke gør det "rigtigt" (hvis man overhovedet kan kalde det rigtigt), ja så bliver du eller har du en noget større chance for at få de "typiske" symptomer som eksempelvis øget temperament, men dernæst kan man på ingen måde komme udenom, at adfærdsændringer og temperament etc. også kan/kommer ved et mindre forbrug også uanset hvordan du tager de forskellige præparater.
Anmeld