Hej piger..
Jeg har været meget stille omkring vores behandling.
Det skyldes at jeg er blevet ''fundet'' herinde..
Jeg har aldrig spekuleret over at det kunne blive et problem ikke at være anonym herinde, eftersom det ikke er en hemmelighed at vi ikke kan få børn.
De eneste der ikke ved det, er min mands børn, da vi ikke vil dele dette med dem. De behøver ikke få et indblik i vores op og nedture inden for behandlingen.
Desværre er der en, der alligevel har valgt at fortælle min mands ældste datter omkring det. Hvilket resulterede i at vi modtog en SMS fra hende, hvor hun spurgte om jeg var gravid. Det var lige efter jeg mistede første gang.
Så hvis du stadig læser med, så prøv at tænk dig lidt om, inden du spreder info omkring vores behandling. Vi skal nok selv fortælle pigerne, når jeg er gravid, og når jeg er over de risikofyldte 12 uger.
Nå men siden jeg sidst har skrevet herinde er der sket en del. Blev overstimuleret i april/maj hvilket resulterede i 20 æg som blev taget ud. 7 af dem var gode nok til at blive frosset ned, og jeg fik ikke ÆO i den omgang.. Meldte mig til fryseforsøg lige inden klinikken holdte sommerferie. Fik to flotte æg op. Blev gravid med et tal på 248 og var så lykkelig. Desværre mistede jeg få dage senere..
Nu er jeg endelig igang igen, med endnu et fryseforsøg. Første scanning den 16-10..
Håber i andre herinde fra har det godt
Anmeld