Din venindes tilfælde er slet ikke til diskussion. Hun skal bare tage afsted. Hun holder jo nok stort set alle andre ferie/fridage med sit barn.
Hvad hun laver i de 14 dage hvor hun er UDEN BARN, rager sådan set ingen der skal blande sig i.
Til det med 14 dage hos bedste forældrene vil jeg sige:
Siden jeg var 4 år, har jeg, mine søskende, fætre og kusiner, været fast en uge på ferie hos vores farmor og farfar. Vi ELSKEDE DET!
En uge blev ofte til to, da vi simpelthen bare ikke ville hjem igen.
Ingen aner hvad vores forældre har lavet når vi var der (jo vi vidste at de var derhjemme, men ellers intet)
Vi er nogen af dem der aldrig var ude at rejse. Da vi blev større, og kom i skole, fortalte alle om hvor de havde rejst til. INGEN andre var på ferie hos deres bedste forældre. Men INGEN så skævt til det valg vores forældre gjorde, netop fordi det var noget alle vi børn så frem til hvert år.
Derudover, hvis det kan hjælpe/styrke et forhold, der i forvejen er presset pga hverdagens trommerum, så ser jeg INTET galt i det. Man skal nok nå at holde ferie og fri med sine børn.
Anmeld