Hej piger
Sagen er den at min søn er startet i børnehave fra d 1 januar. Jeg er førstegangsmor, og helt ny med børnehave og insutitionslivet, da han gik i dagpleje før børnehaven.
Jeg ved ikke helt hvordan jeg har det med det - han virker ikke ked af det over at gå i børnehave, men nu har jeg flere gange (når jeg enten henter eller aflevere), stødt på nogle af de andre drenge fra hans stue, som kalder ham "Dumme ...." - foran mig! Det virker ikke som om pædagogerne eller de andres forældre er klar over det, men jeg er lidt bange for at de behandler ham dårligt, og jeg har det super svært ved at høre på at de kalde rham dumme osv.
Det lyder på ham som om at han ikke rigtig leger med de andre drenge - som om han endnu ikke har nogen venner udover nogle af pigerne, og det gør så ondt på mig.
Jeg ved ikke om det her er normalt? - igen, jeg er helt ny i det her børnehaveræs, og jeg ved ikke om jeg skal vente og se tiden an elle rhvad jeg skal gøre ?
Så jeg søger vel egentlig bare råd og vejledning?
PS. skrevet ned lyder det åndssvagt at jeg har det svært ved at de kalder ham dumme osv, men ja.. det rammer lige i moderhjetet 
Anmeld