Enirt skriver:
Jeg er særligsensitiv og er nu blevet mor. Jeg har gennemt livet øvet mig i at tackle det at være sensitiv og hvordan det påvirker min hverdag. Nu da jeg er blevet mor, føler jeg at jeg er blevet slået tilbage til "step one". Jeg kan slet ikke finde ud af at passe på mig selv, så jeg ikke bliver overloaded. Jeg kan jo ikke bare lukke af for min søn. Er bare så meget på i løbet af dagen at jeg er helt færdig når min kæreste kommer hjem.
De sidste uger har bare stået på en pylret søn, med mavekneb og tigerspring. Jeg har bare alle antenner ude og kan slet ikke få ro hvis han ikke har det og så bliver det en ond cirkel, for så kan han heller ikke finde ro igen.
ÅH...jeg ved ikke hvad jeg skal gøre for at tackle det...Hjæp
Hej
Jeg ved godt, at det er lang tid siden at du har skrevet - men jeg faldt over dit indlæg, og det er også i den grad aktuelt for mig.
Jeg er selv særligt sensitiv, og har en datter på 11 mdr. Jeg synes, at det er rigtig hårdt at have min datter en hel dag. Så ligesom dig, oplever jeg også, at jeg er helt udkørt hver aften. Jeg prøver virkelig at slappe af i hendes nærvær, men det at jeg hele tiden (i en eller anden grad) skal være på, er så krævende for mit nervesystem, at jeg går helt kold om aftenen.
På mandag skal jeg starte på arbejde, og jeg er faktisk bekymret for hvordan det skal gå - både at skulle passe et job og så være mor, når jeg kommer hjem.
Før jeg fik barn havde jeg meget brug for at lade op alene i stilhed. Den mulighed er minimal nu, er det er virkelig en mangel i min hverdag
Jeg kan regne ud, at det må have gjort dig nogle flere erfaringer siden du skrev dit første indlæg.
Hvordan fungerer din hverdag nu, og hvordan går det med dit moderskab? Fortæl!
Jeg er meget interesseret i, hvordan du håndterer din sensitivitet i dit moderskab.
Mange hilsner herfra