Bertris skriver:
Nu er der lidt over en måned til termin, og synes at jeg har hørt/læst et sted at man kunne få en engangsydelse fra kommunen til nye forældre hvis de ikke har så høj en indtægt, men kan ikke finde noget om det inde på borger.dk
evt. nogen der ved om det er rigtigt at man kan få den her engangsyddelse (jeg er sammen med faren) og hvis vi kan, hvor kan vi så søge den?
Jeg fik ca 5000 udbetalt om måneder fra jeg var i uge 12, da jeg var i uge 37 flyttede jeg hjemmefra.
Jeg brugte penge på at etablere et helt hjem, alle tingene til min søn, indskud og graviditetstøj + at betale for fag jeg tog på enkeltfags hf.
Da jeg flyttede ind var der intet køleskab og jeg havde ikke råd til det så jeg søgte kommunen men de afslog.
Tror desværre ikke at der er en "startpakke" har i hvert fald ikke hørt om det.
Men måske er det nyt?
Anmeld