Når man sagt A, må man også sige B

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

30. december 2012

cn

MorTilEnPrinsesse skriver:

Godaften derude...

Jeg vil gerne vide hvor mange måneder/ år, der er mellem jeres børn..?

Jeg har siden jeg har født sagt at det med flere børn det må vente 5 år, men nu hvor jeg har tænkt lidt videre over det, så vil jeg helst have der er omkring 2 år imellem dem, så de får stor glæde af hinanden... 

Vil gerne høre jeres erfaringer om fordele og ulemper med børn tæt på hinanden og børn langt fra hinanden? 

Jeg tænker at hvis man måske først venter til den første er omkring 4, og der så kommer en lille ny, vil den første så ikke blive skuffet/jaloux/ked, over at der er en ny som der også skal tages hensyn til at der ikke kun er den ene i verden som er midtpunktet?



Kan fortælle lidt om hvordan det har været hos os, men tror det kommer an på mange ting.. Fx hvordan man selv takler det og også hvad det er for type børn man har.. Vi har tre børn. En på 15, en på 5 og en på 4 md.

De to store har taget og tager stadig nogle ture.. Teenager og en drillepind i trodsalderen er ikke altid uden problemer. Men de holder så meget af hinanden. I weekenderne sover de somme tider sammen på storesøsters værelse.. Ren hygge.. 

De to små.. Storesøster ELSKER sin lillebror. Nul misundelse overhovedet. Hun vil kysse og kramme - næsten for meget  Hun får lov til at være med til alt.. Han bliver robust  Men beklager sig heldigvis ikke over at ligge lang tid på legetæppet på gulvet for at få strømper på 

Den lille og den store.. I starten af graviditeten var det aldeles forfærdelig.. Da han kom det bedste.. Så ind imellem er der rift om lillebror. 

Så jeg tror det handler om at acceptere søskendes følelser og ikke piske en stemning op omkring den lille ny.. Det har i hvert fald virket for os

 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

30. december 2012

Tulle28

Vi har 2,5 år mellem vores døtre og jeg synes det har været helt perfekt indtil videre. Den store er akkurat så stor at hun kan forstå en masse og sætte ord på sine behov, har lige smidt bleen og er i det hele taget ved at blive en "stor" pige, men alligevel er der jo ikke den store aldersforskel, hvilket jeg håber kommer til at gavne dem. Hun knuselsker sin lillesøster, men hun er også lidt hård ved hende ind imellem. Det kan nok ikke undgåes uanset alder Min veninde har en datter som var 4 år da hun blev storesøster og det har været hårdere for dem end det har for os. Større reaktion og i det hele taget virker det som om der kommer til at gå lang tid, før de for alvor får glæde af hinanden. Dertil kommer at de allerede lidt har "glemt" hvordan det er at have småbørn med natteroderi og hvad der ellers hører til. Men folk og børn er jo forskellige, og det er umuligt at sige, hvad der er det rigtige for jer. Mht. at have 2 blebørn, så synes jeg ikke det har været hårdt, man er jo inde i rutinen og de par bleer fra eller til gjorde ikke den store forskel. Jeg tror bare man skal springe ud i det, når man føler man har overskud

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.