Jeg synes det er fint, at de familier der har behov for det, kan søge om det, så længe det ikke bliver misbrugt

og det tror jeg ikke man kan i de store organistationer!
Jeg ved der er mange kirker der også har julehjælp, så måske du også skulle søge dem!
Ved ikke om man skal oplyse, at man har søgt andre steder, så flest mulige får hjælpen, men det tror jeg, at jeg ville synes var mest fair, med mindre, det selvfølgelig er forskelllige ting man søger om!
Jeg afleverede julegaver i Storcenter nord sidste år, mener det var gennem red barnet og så skrev de op hvilken aldersgruppe gaven passede til og matchede den til et barn! Det kan man jo godt søge, samtidig med man søger mad

Nå men det jeg ville frem til er, at jeg synes det er en god ide, og du skal på ingen måde synes det er pinligt! Og som du selv siger, hvis der er andre, der har mere behov end dig, så er det dem der bliver prioriteret!
Kan l have en dejlig jul
Anmeld