Nessie skriver:
Nu er det et par dage siden at du har skrevet denne tråd, og jeg håber at du har fået talt med din kæreste.
Han skal selvfølgelig have at vide at du måske ikke kan få børn, og helt sikkert også have at vide at du ikke tager p-piller.
Prøv at tænke på hvis det var omvendt, ville du så ikke også gerne have de ting at vide?
Jeps, jeg fik snakket med ham der om aftenen
Det blev en værre tudetur fra min side, han var så støttende og forstående, jeg blev trøstet, har aldrig haft en så forstående kæreste før <3
Han sagde, at hvis vi en dag beslutter os for, at vi vil have et barn, vil han støtte mig og tage med til alle undersøgelser osv (min eks gav kun klatten, var ikke med til noget som helst andet af det). Min kæreste sagde så, at han ikke synes vi skulle begynde at beskytte os, fordi hvis jeg blev gravid ville det være et ønskebarn fra hans side (selvfølgelig også for mig)
<3 Så vi har lavet en aftale om vi ikke snakker om babyer osv, men bare nyder hinanden som vi gør nu
<3
Anmeld