mor2100kbh skriver:
Er stødt på lidt af et "problem"
Har længe syntes min datter var så dygtig fordi hun mere eller mindre kunne tælle til 20 men igår fandt jeg så ud af at hun desværre ingen idé har om hvordan tallene ser ud 
Det blev jeg lidt overrasket over og vil jo så nu gerne lære hende det.
Men hvordan?
Har i nogle gode råd, bøger, spil, lege, hvad som helst 
Tænker lidt... Hvem har et problem og hvorfor skal hun kunne og genkende tal allerede nu?
Det kommer nok stille og roligt, helt af sig selv...
Hernede i bh fortæller børnene hvilken dag - uge nr - mdr - hvilken årstid det er. Dertil er det børnene der bestemmer om der skal tælles på tysk - engelsk eller dansk, når de skal tælle hvor mange de er på stuen.
Har hørt om mange der i en tidlig alder kunne alfabet'et - dog uden at vide hvad de betyder, så de kunne lige så godt have lært en anden remse uden af... 'Vores kan alfabetet - det er da super, men kan barnet så nævne flere ting der starte med et bestemt bogstav?
Frederic siger ud af det blå; scania starter med s, lige som; sol - sofa - slik - seng. Jeg starter med F, lige som min lillesøster freya og farmor. Morfar's bil er en ford focus, den starter også med f - ikke sandt mor?
det sjove er når de kan forbinde bogstav med ting...
Anmeld