Vidste ikke lige hvor jeg skulle smide det her indlæg, så det blev bare her..
MEN, jeg er så "heldig" at være indehaver af et styks søn der synes det er skide sjovt at stoppe ting i næsen, og så komme og fortælle mig det bagefter, igår gjorde han det sq imens jeg sad ved siden af ham, 2!! gange..
Første gang et stykke gulerod, som jeg fik ud igen selv, anden gang valgte han jo så at stoppe en ært i næsen, og den kom så højt op at jeg ikke selv kunne fange den, så jeg ringer til lægevagten..
Får selvfølgelig lov til at komme derop, fordi de skulle pille den ud..
Vi er de første der kommer ind (her på landet er lægevagten kun til stede én time om dagen) og han kigger op med den der kikkert, og han kan sagtens se den, han siger så at vi jo skal hen på briksen, han finder så en pincet, og begynder at rode, men det varer ikke længe, før det står ud med blod af næsen på min lille dreng, og det var ikke bare lidt blod, det var voldsomt, og til sidst sagde lægen også at han ikke ville pille mere ved det og at den så bare selv skulle komme ud enten ned i munden, altså bagud, eller ud af næseboret..
Men helt ærligt, jeg er sq ikke særlig tryg ved at der sidder en ærte i min søns næse, det er jo hans luftveje den sidder i..
Jeg forsøgte så at ringe til egen læge imorges, men den meldte bare optaget, så nu overvejer jeg faktisk at ringe til vagtlægen igen i eftermiddag, og så bede om at blive sendt til Aalborg, da de har lidt flere redskaber derude..
Alle dem jeg har snakket med om det, og som selv har haft børn der har proppet ting i næsen, er blevet sendt videre til en øre/næse/hals læge fordi tingene skulle fjernes, men hvorfor skal den her ært så ikke ud??