Anonym skriver:
... Jeg er selv en af dem..
Og efterhånden ser jeg det som værende en nødvendighed..
Generelt har jeg intet imod konstruktive indlæg på debatter, men jeg mener godt, man kan gå efter bolden og ikke manden.
På det seneste synes jeg, at mange debatter i flere kategorier ofte bliver udsat for angreb, der oftest er hel hen i vejret.
Ja, man skal kunne tåle de svar, der ikke er enige med TS, men synes virkelig der er mangel på respekt og mangel på en sober tone ind i mellem.
Denne debat har været oppe tidligere, men tager den gerne op igen, da jeg stadig synes det er et stort problem.
Så jeg kan godt forstå mange, og flere og flere vælger anonymitet i et indlæg, der i princippet slet ikke behøver det, men tror selv at det er for at undgå at blive stemplet for noget.
Opfordrer til en sober, respektfuld og konstruktiv tone. Enighed eller ej
Jeg mener, at det er et stort problem, at man ikke må anfægte en trådstarters anonymitet.
Jeg har ofte læst med i debatter, hvor det i den grad vil være relevant for diskussionen, at man var klar over, hvorfor TS ikke giver sig til kende.
Jeg ser egentlig ofte de anonyme indlæg som en "gratis omgang". Og det kan være super i nogen tilfælde, jeg synes bare, at forumet her daler i kvalitet, når der er så mange anonyme indlæg.. Og det gør indhold uligeværdigt.
Jeg kan ikke se, at det er nødvendigt fra baby.dks ligefrem at lovgive mod, at der spørges ind til anonymitet. Det er svært at opretholde selvjustits, når der samtidig er områder, som er formelt off limits.
I stedet kunne man vel fremhæve, at enhver TS ikke er forpligtet til at uddybe årsagerne bag sin anonymitet. Men at spørge, - det bør da være ok.
Ved ikke, om jeg er helt off topic, men synes, det er relevant at bringe op i forbindelse med din tråd.
Og jeg anfægter IKKE din anonymitet.