Jeg har ikke selv været der endnu, men jeg har en veninde, der står på den anden side, altså hun er gravid med nr. 2 og hendes bror og køreste har prøvet rigtig længe og er ved at nå dertil, hvor der ikke er meget mere at gøre grundet alder og de mange mislykkede forsøg.
Min veninde har slet ikke hørt fra dem efter hun fortalte hun var gravid for ca. 3 måneder siden... Hun kan godt forstå hvis de har svært ved, at hun er gravid, men det er heller ikke særlig rart for hende

hun vil gerne, at de fortalte hende, hvordan de havde det.
Så jeg tror, at du skal være ærlig, men også prøve alt hvad du kan for at være glad på deres vegne, de kan jo desværre hverken gøre fra eller til i forhold til jeres situation.
Det betyder dog ikke, at du ikke skal give dig selv lov til at tude og synes det er bund uretfærdigt, men gør det ikke foran dem.
Jeg håber det hjælpe, når du ser den lille fyr!
Kæmpe

til dig, og jeg kan sagtens forstå, at det er rigtigt hårdt for dig
Anmeld