Anonym skriver:

Det har været planen hele tiden, at vi gerne ville have børn tæt på hinanden aldersmæssigt.. Tja, det var faktisk sådan med nr. 1, altså på dagpenge igennem hele forløbet..
Altså hvis l sagtens kan klare det, så tror jeg altså bare jeg var sprunget ud i bp 2

Du har ret i, at hvis du vælger et mindre firma, som arbejdsgiver, så vil det være rigtig hårdt for dem, at skulle have dig på barsel, når du lige er startet!
Er det dog en af de store danske virksomheder eller inden for det offentlige, så er det knap så svært for dem...
Man kan sige, at hvis du har to børn, når du begynder at søge, så er det nok en fordel
Jeg håber du og manden får en god snak. Og så vil jeg lige sige, at jeg har en veninde, der var gravid da hun fik foretaget sit keglesnit, dog uden at vide det, og hun har en skøn dreng i dag! Det er bestemt ikke den optimale måde at gøre det på, men prøv evt. at tale med din læge om, hvornår det ville være ok at starte? Og det er jo slet ikke sikkert, at det sker i første forsøg! Og så er du vel ovre de to måneder er du ikke?
Rigtig meget held og lykke med jeres lille familie, ligegyldigt hvad I vælger
Anmeld