Jeg vil ikke male fanden på væggen med der kan stadig være RS-virus i omløb.
Den er bl.a. kendetegnet ved at man hoster slim op. Nogle kan selv, andre har svært ved det. Vi var ved vagtlægen med Mille, men hun er så også kun 3½ måned gammel nu så der er det også værre. Men der er nogen af de større børn der også kan blive hårdt ramt.
Mange siger at det kan kun være RS-virus hvis de har feber, men det havde Mille altså ikke og hun blev podet (staves) på sygehuset (vi blev sendt videre fra vagtlægen) og der kunne de så se at hun havde RS-virus.
Som skrevet: jeg vil ikke male fanden på væggen, men RS-virus var det første jeg tænkte på da jeg læste dit indlæg. Hvis du er lidt nervøs for din datter, synes jeg du skal ringe til vagtlægen, om ikke andet så bare for lige at hører en professionel efter hvad han/hun synes.
Anmeld