channie-g skriver:
jamen kan høre du har ondt af mange børn så uden nogen grud...
Nej nej, hgar ikke ondt af dem....
Men samtidig tænker jeg at dit ban måske ikke ville elske et mega besværligt navn resten af livet..så det er nu mest det jeg tænker på.
Synes det er fine navne, men at du gør dig en kæmpe umage med at det det helt umligt for andre at stave dem er lidt ærgeligt.
Jeg kan som sagt gode lide navnene, men hvis dit barn skriver sit navn i senere i livet, vil det måske ende som et af dem hvor folk siger
"kæft, dine forældre må havde været skæve da du fik det navn"....ikke at kritisere, men det er desværre sådan de fleste børn med særlige navne ender.
I skal vælge det navn i bedst kan lide, men det skader ikke at tænke på hvordan det ville være for dit barn at have et så vanskeligt navn at skrive og skulle stave det for andre hele livet igenne, for det er jo sådan det vil blive:-)
Anmeld