Jas, du må først skylle ører, når du har fået en læge til at se hende. Men husk lige, at det er altså langt fra alle vagtlæger der har forstand på ører, så en ørelæge mandag kan anbefales, selvom en vagtlæge kigger på hende idag.
Jeg smider lige en vejledning i øreskylning fra min onkels hjemmeside. Han er ørelæge i Aalborg.
Hvis der er betændelse i et øre er det ofte en fordel, hvis man i hjemmet foretager en daglig skylning af øret.
Der fremstilles en eddikevandsblanding bestående af almindelig husholdningseddike og vand i forholdet 1 del eddike til 10 dele vand. Nøjagtigheden af blandingen er dog ikke afgørende.
Til skylningen anvendes en øreskyllesprøjte, som kan købes på apotekerne. Opløsningen skal være lunken (ca. 37 grader) for at skylningen ikke skal være for ubehagelig. Det er en fordel at rette øregangen ud ved at trække forsigtigt opad-bagud i øret. Der skylles skråt fremad med jævn kraft. Sprøjtespidsen må ikke lukke øregangen helt, idet vandet skal kunne løbe frit fra øret.
Hvis der skal gives øredråber ventes ca. 10 min til øret er tørt – før der dryppes.
Vi har selv brugt denne metode til at skylle min søns ører - det var nemt og hjalp godt.
Anmeld