MariaJulie skriver:
jeg overvejer at putte min søn på 3 måneder, på hans eget værelse. men måske det vil gøre det mere besværligt at amme om natten?
hvordan gjorde i? ventede i til i stoppede med at amme? satte i jer i stuen, eller lagde i jer ind i jeres egen seng med den lille?

Min søn kom på eget værelse da han var 7 mdr, han bliver stadig ammet og er nu 9 mdr. Han sover godt nok igennem om natten, men inden jeg går i seng ammer jeg ham, mens han stadig sover. Her sidder jeg på en stol imens, for vil ikke gå for meget med ham så han vågner, desuden tænder jeg heller ikke lys, jeg har et svagt lys udefra der gør at jeg sagtens kan se hvad jeg laver.
Hvis du gør forberedelserne til natten inden du går i seng eller putter dit barn, så er det ikke mere besværligt end man gør det til. Så hav evt en stol med et tæppe liggende så både du og den lille kan holde jer varme mens du ammer, så kan det sagens lade sig gøre 
Anmeld