Vi har købt en elektrisk tandbørste med Cars i Bilka, den er Elias vild med - ihvertfald at tænde og slukke for den
Og så fordi farmanden har en elektrisk også, så står de nogen gange sammen på badeværelset og børster om kap.
Men når han skal have børstet tænder, så børster jeg dem i badekarret når han sidder og hygger sig med alle sine legeting. Jeg får lov både oppe og nede - men ikke længe af gangen, så vil han selv og så synger vi selvfølgelig også "Du skal børste dine tænder..." som denne mor heller ikke kan teksten til, så der bliver også digtet istedet. Samt "Hvis du ser en krokodille i dit badekar..."
Det volder ikke det store problem, selvom han ikke er SÅ begejstret for vores tandpasta. Men en tandlæge skrev et sted at det kunne man lige så godt starte ud med.
Det er ikke noget vi gør hver dag endnu, men vi er vel stadigvæk i tilvænning og opstartsfasen både som forældre og barn
Anmeld