Anonym skriver:
i halen af den tråd der kører nu på 21. side må jeg bede om jeres mening
Jeg blev nødt til at lade min baby passe af et andet familiemedlem, fra det kun var 10 dage gammelt til det var ca 1½ måned.
Jeg blev indlagt og havde ikke noget valg.
Der er flere der skriver i den tråd at baby ikke kan undvære sin mor og vil få ar på sjælen for livet
og i den tråd handlede det om 10 dage når baby er 5 mdr!!!
Hvad mener du ?
har min baby taget skade for livet?
Det er svært at sige, men det kan godt ske, at dit barn vil få tilknytningsproblemer senere hen. Men det er jo ikke din skyld, og det er ikke noget du har kunne gøre noget ved! Så længe du gør hvad du kan for at give dit barn nærhed og tryghed nu, og fanger problemerne i opløbet, skulle de kommer. Det er jo ikke en facitliste, og der vil jo altid være et par børn der er lidt mere hårdføre, men jeg kan ikke sidde og sige, at der nok ikke er noget problem. Det er svært at svare på, og du må nok se tiden an. Det er jo også forskelligt i hvor svær grad det er.
Det er jo også bare en af mange årsager til, at mange adoptivbørn får problemer senere hen. Fordi de er blevet revet væk fra moderen og placeret på børnehjem. Men så er der også solstrålehistorierne - Min kæreste fungerer fx helt normalt.
Det det lige handlede om i den debat var jo, hvorvidt det var smart at tage chancen, men du har ikke haft noget valg, og du er absolut ikke en dårlig mor 
Anmeld