cortsen skriver:
Hej 
Ka godt forstå din bekymring. Det er så dejligt når man begynder at mærke liv og så skal man også bekymre sig for hvordan og hvorledes. Men altså min jordmoder sagde til mig at inden uge 26 er det ok at baby har stille dage fordi den endnu er lille og hvis den vender sig, kan det være den ligger og sparker ind mod din ryg og derfor mærker du det ikke så meget. Selv er jeg i uge 23 og mærker ham det meste af tiden hele dagen, men nogen dage er han mere stille og rolig og sparkene/puffene mindre i styrke og nogen gange rumler han bare lidt rundt derinde. Men jeg bliver også meget bekymret hvis aktivitetsniveauet falder og det er da også vigtigt, man er opmærksom på det.
Men må indrømme jeg tror man skal tage det roligt inden uge 25 for det kan jo også hænge sammen med at den nogen gange er aktiv når man selv er det, eller når man sover og ikke bemærker det og så tror man måske ikke baby har rørt så meget på sig. Det er svært ikke at blive urolig når man nu ikke ved hvad der foregår derinde, så kan kun sende dig nogle forstående tanker og ja kender det alt for godt. Har selv været lidt urolig de sidste dage, men har været gravid før og havde det også sådan der, hvor jeg var urolig og oplevede også dagene forskelligt og det gik jo fint. Håber din lille i maven skruer lidt op for aktiviteten meget snart.. 
Tak for dit fine svar! Det er virkelig dejligt at høre fra nogen, der har været der. Så føler man sig lidt mindre hysterisk. Det er også bare fordi der plejer at være heeeelt vildt meget gang i den derinde, og så bliver man sådan helt "Hvor eeer duuu?" når der ikke sker noget lige pludselig.
Men ved ikke om du læste det, men har talt med JM nu.. Hun var en smule skeptisk og sagde det samme som dig, angående det at den kan have vendt sig ind mod ryggen. Men vi aftalte at havde jeg stadig ikke mærket noget i morgen og var jeg stadig bekymret, så kunne jeg lige komme ind og de kunne lytte efter hjertet. Så det er ok.
Jeg tror dog jeg måske mærkede et lillebitte puf før.. Det må være bagsiden af medaljen. Fra det sekund man er gravid og resten af ens dage, vil man bekymre sig for sine børn. Ak 
Anmeld