MoarJ skriver:
Wow vildt man også har det når man ikke er gravid....
Her er den forklaring jeg fik, da jeg bad hende uddybe det hun skrev med at man også har plukveer normalt:
livmoderen laver sammentrækninger jævnligt. Den ligger bare gemt så langt nede bag symfysen, at man ikke kan mærke den bliver hård.
Plukkeveer er kendetegnet ved, at de er uregelmæssige, og løber uregelmæssigt over livmoderen, og man ved ikke helt, hvad de gør godt for. Men måske de er med til at danne receptorer, der er følsomme overfor oxytocin, som er det hormon, der fremkalder veer, presser mælken ud, og som er vigtigt for at mor og barn "bonder" efter fødslen.
Men de påvirker ikke livmoderhalsen, før de overgår til rigtige veer.
Rigtige veer starter øverst og "ruller" nedover. Under graviditeten bliver muskelcellerne i livmoderen længere. For hver ve, bliver hver muskelcellen en lillebitte smule kortere, og livmoderhalsen bliver derfor kortere og kortere, til den til sidst er væk.
Men veer skal der til, før det har effekt på fødslen. Men plukkeveer kan være svære at skelne fra rigtige veer til sidst i graviditeten, og det kan måske afløse hinanden lidt.
Anmeld