Lærke stillede lækkersulten med en opvasketabs !!!!!!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

3. maj 2011

Tin

Profilbillede for Tin

Børnesikring eller ej....ulykker sker, også af de grimme!!

 

For 7 år siden, da min mellemste søn var 1 år gammel, spiste han, hvad der svarer til en halv tsk fuld løs opvaskemaskine pulver.

 

Han havde lige lært at gå, og et yndet sted at færdes var rundt om opvaske maskinenes låge, når den var åben. Det var den denne aften, hvor min mand tog pulveret ud fra overskabet, og hældte det i maskinen, mens sønikke tumlede rundt om den. Da farmand havde fyldt op, ville han sætte bøtten tilbage i skabet, for at ungå ulykker........skabet var lige ovenover maskinen. Det tog 2 sek ca, 2 sek hvor min mand kiggede op mod skabet.

 

Han havde ikke lukket den lille låge til sæben i maskinen, fordi han ikke havde en hånd fri. Med venstre hånd, havde han fast i sønikke...for at undgå at han kravlede ind i maskinen, med højre satte han bøtten på plads........

Jeg glemmer aldrig synet af min dreng. Han skreg og skreg mens han tog sig til munden. Jeg havde stået med ryggen til, for at tørre spisebordet af, men jeg ænser straks at den er helt galt.

 

Vi drøner på skadestuen, og drengen bliver skyllet og behandlet for ætsninger i munden........og HELDIGVIS kun der. Han havde ikke sunket det, for straks da han får det i munden, svier det og han spytter det ud igen. Nogle af hans tænder tog dog skade, men det var HELDIGVIS kun mælketænderne...alt i alt slap han utrolig billigt.

Uanset hvordan vi sikrer vores hjem, eller hvordan vi forbereder os på at passe bedst muligt på vores unger, så vil der bare altid ske ulykker...........det kan faktisk slet ikke undgåes, men der er jo ingen forældre (ved deres fulde fem) der gør det bevidst...................og min skyldføelses over det der skete kan slet ikke beskrives. Jeg ved jo at det er min  og farmands fornemmeste pligt at passe på at mit barn ikke kommer til skade, og så skete det alligevel. Jeg brugte lang tid på at dunke mig selv i hovedet over at jeg ikke havde passet bedre på, været mere opmærksom osv osv.........Det er der bare ingen der kan bruge til noget når skaden er sket, vel!?

 

Lig det bag dig, og glæd dig over at der ikke skete mere. 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

3. maj 2011

NinaNymannMadsen

puha ikk rart da. vi har heller ikke lås på skabe eller skuffer men nu har vi heller ikk sådan noget stårende i hendes højde.

vi ahr dog oplevet at vores datter havde taget et skod fra en skraldespand vi skulle ud med og gansket på det. hold op hvor blev jeg bange der, men der er ikk sket noget. hun fik mælk med det samme som neutralisere. ringede så til skadestuen med det samme og videre til giftlinjen som sagde at så længe det kun var et skod var det ikke rigtig farligt og det var det rigtige vi ahvde gjort med at give hende mælk.

Anmeld

3. maj 2011

Maja88

ej puha- godt der ikke skete mere...

mine opvasketabs er altså ikke med vandopløseligt papir..

 

Anmeld

3. maj 2011

JonTri

anmaj skriver:

vi har vores stående ved siden af skraldespanden i skabet under vasken.. der er ingen sikkerhedslås på, da vores søn kun går i skabet for at putte affald i skraldespanden... men kan da godt mærke lidt på mig selv, at jeg nok burde få de ting lidt højere op..

min krop reagerer i hvert fald på din historie..

er glad for der ikke er sket noget.



Samme her!!! Min har aldrig haft intresse, andet end når han har hjulpet med at putte dem i opvaskeren

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.