nutche skriver:
selvfølgelig er du ikke en dårlig en dårlig mor 
det at elske det ene barn mere end det andet er dybt tabu, så jeg kan sørme godt forstå du har det svært ved at sætte ord på. men jeg synes det er super flot at du tør stå ved det og være ærlig omkring det.
da jeg skulle have en af mine drenge, havde de fleste spået at det skulle blive en pige. jeg ønskede mig en pige, men havde selv fornemmelse af en dreng. scanningerne gav intet svar, så da jeg fødte den dejligste dreng.... måtte jeg et kort øjeblik indse at jeg var skuffet. jeg elskede (og elsker stadig) mine dejlige drenge.... men jeg havde behov for at acceptere at jeg var lidt trist. det var meget svært for mig. men vigtigt at acceptere at man føler nogen "forbudte ting"
jeg ved ikke om små børn kan fornemme den slags. men jeg er sikker på at dine drenge vokser op og føler sig meget elskede og værdsat.
Lone
Tak søde Lone! (Kommende dagplejemor for mine drenge
)
Anmeld