Malou starede med at få feber i søndags, da vi slog katten af tønden med min bror og hans familie. Hun faldt i søvn mens hun sad hos mig om eftermiddagen, og da hun vågnede tog jeg hendes temp. 39.8 
Vi tog hjem med det samme, og hun faldt i søvn i bilen. Jeg bar hende ind på sofaen da vi kom hjem, og her sov hun yderligere 1½ time, og vågnede 18.30.
Fik lidt havregryn i hende, og en time efter kom hun i seng og sov med det samme. Næste morgen, var feberen væk og hun var bare i hopla. Tog alligevel en sygedag med hende.
Feberen kom igen om aftenen, hvor hun hverken ville ha aftensmad eller noget som helst. Hun faldt i søvn mens hun fik nattøj på...kl 18.30. Feberen var væk igen i morges, men ringede alligevel til lægen, fordi hun også hoster lidt.
Vi fik en tid i formiddags, og lægen lyttede længe på hende.
Yes, en begyndende lungebetændelse
Min stakkels lille mus. Nu er hun på penicillin, og jeg håber bare hun hurtigt kommer over det her møg.
Skønt vejr vi ellers har i dag 
Anmeld