Vi har været i tyrkiet 2 gange nu i okt. Her i efteråret hvor de var 3 og 1,5 år og sidste sommer hvor hun var 7 mdr og han var næsten lige fyldt 2. Intet problem og vi sad bare end el i skyggen og heldigvis var der et træ ved poolen så der kunen den store komme i 5 min og lege og køle lidt af i skygge.
De fleste har gæstesenge man kan få op til børn, vi fik det sidste til den mindste og det gik fint.
Maden, jamen husk bare at start op på immodium eller lign før i skal afsted, undgå for meget frugt og isterninger og frisk salat.
Flyveturen gik også fint for os, vi hadve bøger og lidt vingummibamser og friskskåret frugt osv med i flyet. Vi vhar så valgt at atge hoteller der ligger tæt på en lufthavn, dvs vi IKE atger til f.eks Alanya mens de er små fordi rejsen i sig selv vil atge 10 timer og det er ret langt. Men det kan altså sagtens lade sig gøre.
Og nej, der er IKKE autostole i busserne, der er der jo heller ikke i alle de alm danske busser der kører med 100.000 folk hver dag. DFanskere kører jo adlrig med autostol i bussen, hvorfor det egentligt er tilladt anerjeg ikek, men sådan er det jo bare, seler er jo heller ikke påbudt i en bus selv omd et burde.
Evt kan man tage sin egen autostol med som bagage, det er tilladt,men er nemmest til babyer eller børn under 13 kg, aner ikke hvad din vejer.
Og med hensyn til barnevogn, ikke alle selskaber vil haev dem med, så spørg, vi har bare haft vores Emmaljunga klapvogn med derned, eller tvillinge klapvognen, begeg gode komfortable vogne og så med et tæppe til at ligge på eller tage over sig.
Anmeld