Sabrina L skriver:
Hej tøser.
Jeg ville høre om I har en opvaskemaskine, og hvis ikke, hvor mange gange om dagen vasker i ca. op?? Den nye lejlighed som jeg forhåbentlig har, har ikke plads til en opvaskemaskine, og det synes jeg er træls :/ Så ville lige høre fra jer der ikke har, hvordan i får overskud med i hverdagen til at vaske op, for jeg synes det er det mest røvsyge nogensinde at vaske op!
Knus
Sabrina
Så er vi to...velkommen i klubben.
Det er noget nær det værste jeg ved (så hellere tømme kattegrusbakker)
Jeg fik lige før jul en opvaskemaskine, fordi min mand synes at nu havde jeg vasket op i hånden, siden vi flyttede fra Slagelse for 2 1/2 år siden, og da vi skulle have hele huset fyldt med gæster, så bestemt HAN altså, at NU skulle det være.
Og tænk..jeg sagde ham slet ikke imod 
Men...ja...jeg prøvede da at få vasket op en gang om dagen, som regel mens jeg lavede aftensmad, men det var ikke altid det lige gik.
Selvfølgelig fik både mand og søn "lov" til at tage den ind imellem, men jeg hører nu engang til mor-typen, der holder af at være i køkkenet for mig selv og gøre tingene selv.
Så en gang om dagen må vel være nok.
Opvaskemaskinen bliver startet hver anden dag, eller når den er fuld.
Vi er kun 3 i huset, så under normale omstændigheder er vi 2 dage om at få den fyldt.

Kærligst
Sussie
Anmeld