Lise skriver:
Casper er nu 10 mdr og vejer knap 8 kg. Og vi vil så gerne have ham i næste autostol, da han hader at komme i den lille bagudvendte babystol. Har prøvet at have ham i storebrors stol, som snart skal være hans egen, og det var bare en hel anderledes god oplevelse, og han sidder godt deri.
Men hvordan er det med "reglerne"? Jeg ved at han skal være 9 mdr, og det er han jo også plus lidt mere, men SKAL han også veje 9 kg? For det har lange udsigter - den kurve han har fulgt et stykke tid siger han vil veje 9 kg når han er 13-14 mdr
Ved det bl.a. har noget med nakken at gøre - at de skal være stærke nok til at sidde forudvendt, men han er en stærk lille fyr og motorisk langt fremme.. han vejer bare ikke de der forbandede 9 kg..
Hvad har i andre med "lette" børn gjort?
Ventet til vægten avr med da det er det vigtigste, så længe som overhovdet muligt i bagudvendt
Anmeld