Dia skriver:
Hej
Jeg vil lige høre, om der sidder nogen derude, som har erfaring med støttestrømper. Jeg er nemlig blevet anbefalet det af min læge. Er der nogen, der ved, om det er noget, man kan få tilskud til?
Vh Dia
Du kan også få nogle på apoteket, jeg synes ikke det var så galt, i special butikker tog de mellem 600-850 kr for 1 par!!! Men på vores apotek fik jeg et par til ca 260kr.
Når du skal have støtte strømper skal du huske du skal måle dig, rundt og anklen, under knæet rundt og (hvis de skal gå derop) Samt længden på din fodsålm da der findes flere mål og de skal helst sidde meget stramt på dine fødder ben så blodet kan komme bedre op igen (i tilfælde det er pga vand i fødder/ben)
Du kan også få dem til at måle det hvis det er, bare helst ikke når du er hævet!
Håber ikke jeg har gjort dig mere forvirret. Blev jeg ihvertfald selv da jeg skulle have og fik af vide man ikke bare kunne købe et par og færdig.
Knus Enayia
Anmeld