Ja, jeg var inde og se på netbank for at overføre penge for en booking.
Der kunne jeg se at mit arbejde havde udbtalt ca 11 kr mere end hvad jeg plejer at få.
Straks man ser sin konto bliver man glad, men også mistroisk:-)
For de 11.000, de står som kvalifikationstillæg, meeeen, har nu ikke lige hørt at jeg skulle have sådan et lige nu, og de plejer da nok at have styr på hvem der IKKE skal have del af godteposen hvert år. Og med barsel x 2 så er jeg sikkert ikke den der har gjort allermest ekstra:-)
Nøj hvor min djælvelske side byder mig bare at beholde pengene og ikke stille spørgsmål og se om de kommer til at mangle dem, og så abre gemme dem et stykke tid.Men samtidig er det også øv at ligge inde med penge der måske tilbagekaldes hvis det ikke ER mig der skal have dem.
En ting er jo sikkert, hvis man ringer og spørger lønkonteret, så tager de dem jo hvis de ikkeer mine.
Nå, men nok konstatere jeg bare ringer i morgen og spørger om de er korrekt jeg skal have dem, bare for at være sikker.
Men kors, at se så mange penge foran sig på kontoen og bare levere dem tilbage......SUUUUUUK ? at min beregning til skat jo bliver lavet den her måned, så hvis de ser min konto nu tager de en del af mit fradrag.Så vil det være mit jobs skyld hvis jeg skal betale lidt tilbage.
" onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12396.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12396.png" alt="
" />
Anmeld