Bliver man nogensinde enig.? :)

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

439 visninger
6 svar
0 synes godt om
22. november 2010

noah3006

Vi går og snakker navne her hjemme en gang imellem, men hold da op hvor er vi bare uenige... Og jeg kan blive en lille sippet en hvis han ikke lige synes det navn jeg finder er noget. haha (griner heldigvis af det, for jeg bliver jo nødt til at lade ham komme med hans meninger også, og ikke kun mine egne) Men hold op jeg synes det er svært...

Hvornår bliver man enig? ikke at det skal være afgjort lige nu og her, for vi vil alligevel holde det hemmeligt til baby kommer ud. Men det stadig rart nok at vide hvad man synes ens kommende barn skal hedde. Eller er jeg bare lidt perfektionist?

Og hvad nu hvis man har et navn som man virkelig inderligt ønsker, men manden bare ikke bryder sig om. Jeg har haft det navn på min ønskeliste de sidste 5 år.... så det jo et man brænder for. meeeen manden... hvad gør jeg for at overtale ham. " onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12400.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12400.png" alt="" /> hehe

klem

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

22. november 2010

MetteDN

Jah det kan jeg desværre ikke snakke med om.. Vi har været helt enige fra starten a..

Men jeg havde en veninde som heller ikke kunne blive enig med hendes mand. De valgte så at komme med argumenter for hvorfor det skulle være det navn. Det navn der så var tilbage blev til mellemnavn..

Anmeld

22. november 2010

Nalle

Vi var også mere eller mindre enig, med vores datter skulle han dog overtales lidt.
Men ellers er det altid mig der har haft det sidste ord og skulle have sagt

Men det hjælper også lidt på det, at de begge har hans efternavn

Anmeld

22. november 2010

BinaMor

jeg brugte ked af det ansigtet - jamen skat. det vil bare betyde sååå meget,

og sagde navnet til familien inden vi havde snakket færdig.

nu er han meget glad for det sir han.

og iøvrigt bestemte han den første

Anmeld

22. november 2010

Silas&Mille

Her er vi 100 % enige om pigenavnet (som også er delvist hemmelig, kun få i familien ved hvad det er for et navn), men bi er knap så enige om drengenavnet.

Er faktisk ikke engang sikker på at vi når at blive helt enige inden den lille kommer om ca 6 uger

Anmeld

22. november 2010

Marco2

Jamen hvis han virkelig ikke kan acceptere navnet, bør I gå på kompromis og finde et I begge kan acceptere. Det er vigtigt at I er enige om navnet og ikke bare den ene part der får sin vilje … også selvom du har haft det på din ønskeliste længe. Hvis ikke han kan lide det, bliver du nødt til at acceptere det.

Ag

Anmeld

22. november 2010

Louisiana

Vi er 100 % enige om pigenavne, men komplet uenige om drengenavne! Han vil gerne ha', at en evt søn skal hedde Stærkodder..!! Det er muligt, at det er et maskulint, gammelt nordisk navn, men det er altså også lige til, at blive mobbet ud af skolen med det navn! Og så synes jeg slet ikke det er pænt  Og vil da ikke kalde min baby for 'Odder', hahahaha

Men ja, det kan godt være svært, især hvis de navne man hver især nævner bare slet ikke er noget man kan forene sig med

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.