I går kom dagen så hvor Karoline startede i vuggestue og det egentlig okay når vi er der, pædagogerne skal holde sig på afstand; men allerede i dag på 2. dagen er én af pædagogerne ved at blive accepteret.
I dag er det også gået fint nok; man kan jo ikke forvente det store når det kun er 2. dag hun er der og vi tager én dag af gangen. Karoline er meget mor/far pige, da vi siden januar har haft et langt sygdomsforløb inden vi i juni fandt ud af at hun har mælkeintolerance. Så al den sygdom har knyttet hende endnu mere til os og er stadig ikke glad for nye mennesker; men det skal nok komme.
Nu er det så sådan at jeg fra Cecilie ikke kan huske hvornår der kommer en reaktion på at starte i vuggestue/dp og om der overhovedet "plejer" at komme det?
Det forholder sig sådan at Karoline i går eftermiddags, i går aftes, natten til i dag og efter vi kom hjem fra vuggestue i dag og nu for 1 time siden har været ganske meget ked af det og helt utrøstelig :( Sidste udvej natten til i dag og her til aften resulterede i en sutteflaske :S Egentlig synes jeg ikke det er okay; men det var vitterlig det eneste der virkede!
Der sker jo utrolig meget nu efter hun er startet i vuggestue; men er det virkelig allerede en reaktion på det der kommer her? Hvor længe kan det vare og hvad kan vi ellers gøre?
Knus Luise
Anmeld